Photo 1 of ** PLUG TYPE IN PHOTOS**
DR. INFRARED HEATER DR218-3000W Greenhouse Garage Workshop Infrared Heater, 3000-watt
1/4
2/4
3/4
4/4
Ended
Won For
Description
Pickup Location
3615 W Grand Pkwy N
Katy, TX, 77449
Quality
Used
Untested
Minor Damage
Assembly Required
Buyers Premium
15%
Inventory Number
Additional Details from the Manufacturer
brand
DR. INFRARED HEATER
color
Green
size
240V / 3000W
weight
13.00 lbs
More features
  • 3000W comes with high and low
  • Keeping your tender plants warm and thrive in the best climate
  • IPX4 structure and is protected against water splashing
  • Light weight and portable
  • Low maintenance needed. Enclosed heating element and heating system
  • Power source type: Corded Electric
  • Electrical Plug Type: 240V, 20A outlet