(Missing power cord) LG 45GS95QE Ultragear OLED Curved Gaming Monitor 45-Inch WQHD 800R 240Hz 0.03ms DisplayHDR True Black 400 AMD FreeSync Premium
Photo 1 of (Missing power cord) LG 45GS95QE Ultragear OLED Curved Gaming Monitor 45-Inch WQHD 800R 240Hz 0.03ms DisplayHDR True Black 400 AMD FreeSync Premium
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5
Ended
Won For
Description
Experience stunning performance with the huge 45” curved WQHD LG UltraGear OLED gaming monitor. How huge? The 45" UltraGear OLED with a 21:9 aspect ratio has more screen area than a 49" OLED gaming monitor with a 32:9 aspect ratio- more screen for a more captivating experience. The OLED screen is certified VESA DisplayHDR True Black 400 which enables gamers to experience HDR in games as developers intended. The screen produces stunning, rich black levels and bright, deep color contrast for the on-screen visuals gamers crave. Stay a step ahead of the competition with an ultra-fast refresh rate up to 240Hz and .03ms response time that will bring you into the game like never before. And with the steep and dramatic 800R curve, you’ll feel enveloped in the action. This UltraGear's virtually borderless design, height, tilt and swivel adjustability along with impressive connectivity options and make this UltraGear, ultra-essential for your battlestation setup. ¹Actual refresh rates may vary depending on computer graphics specifications and configurations. ²NVIDIA G-SYNC Compatible supports variable refresh rate on GeForce GTX 10 Series and higher GPUs on Display Port, and GeForce RTX 30 Series and higher GPUs on HDMI 2.1. ³Graphics card that supports DisplayPort 1.4 or HDMI 2.1 are required to achieve up to 240Hz refresh rate support. Graphics card sold separately. ⁴Headphones sold separately. For DTS patents, see http://patents.dts.com. Manufactured under license from DTS, Inc. or its affiliates. DTS trademarks and logos are registered trademarks or trademarks of DTS, Inc. in the United States and other countries. ALL RIGHTS RESERVED.
Notes
missing charger , cannot fully test
Pickup Location
1402 S 40th Ave
Phoenix, AZ, 85009
Quality
Used
Not Functional
No Damage
No Assembly Needed
In Package
Missing Parts
Estimated Retail Price
Buyers Premium
15%
Inventory Number
Additional Details from the Manufacturer
brand
LG
color
Black
size
45 inch
weight
24.03 lbs
More features
  • 45” Display, 21:9 Aspect Ratio - With a huge 45” display, 21:9 aspect ratio and a dramatic curved OLED screen, you’ll feel like you’re actually in the game. Experience next-level gaming performance with LG UltraGear OLED.
  • 12% Larger Screen - Size matters in OLED gaming. A 45" 21:9 screen is 12% larger than a 49" 32:9 display.
  • MLA+ 275 nits - Micro Lens Array produces bright OLED gaming at 275 nits (typical) brightness.
  • 240Hz Refresh Rate/0.03 Response Time - Gear up for smooth gameplay with an ultra-fast 240Hz OLED display. The faster speed lets you respond quickly to opponents and stay a step ahead of the competition. Plus, enjoy smoother scenes with less lag or ghosting thanks to LG UltraGear OLED's nearly instantaneous 0.03ms (GtG) response time.
  • AMD FreeSync Premium Pro - AMD FreeSync Premium Pro equips serious gamers with a fluid, virtually tear-free gaming experience. With at least 120Hz refresh rate at minimum FHD resolution and low latency gameplay, you'll never miss a frame of the action as you play at peak performance.
  • HDMI 2.1 & DisplayPort 1.4 - Enjoy smoother, vivid colors and high-resolution graphics thanks to HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4. Both connections are supported on this display and let you experience up to 240Hz refresh rate.