**DIRT FROM TRANSPORT **LG 45GX900A-B 45-Inch Ultragear WQHD (3440 x 1440) OLED Curved Gaming Monitor, 240Hz, 0.03ms, NVIDIA G-Sync, VESA DisplayHDR True Black 400, HDMI 2.1, DisplayPort, USB Type-C PD 65W, Black
Description
Experience lightning-quick speed with up to a 240Hz refresh rate¹ and 0.03ms response time on a massive 45" WQHD curved OLED monitor. UltraGear Fact: The 45-inch 21:9 45 Inch UltraGear OLED monitor delivers more screen area than a 49-inch 32:9 aspect ratio screen. The sweeping, steep 800R curve surrounds you in the action. And with the 240Hz refresh rate, and 0.03ms response time, the action is fast, the play seamless and precise. Dive into UltraGear OLED’s immaculate visuals with up to 98.5% of DCI-P3 color coverage and a 1,500,000:1 contrast ratio for stunning blacks and vibrant colors. Adaptive sync technologies FreeSync Premium Pro and NVIDIA G-SYNC compatibility ensure tear-free, stutter-free performance, whether you're on PC or next-gen consoles. Plus, the UltraGear's 2-year OLED limited warranty and OLED Care features give you peace of mind, keeping your UltraGear monitor in top shape. Designed for gamers, the virtually borderless design complements any gaming setup, with height, tilt, and pivot adjustments for optimal comfort. The RBG backlighting creates the mood that’ll upgrade any battlestation. ¹Graphics card that supports DisplayPort 1.4 or HDMI 2.1 are required to achieve up to 240Hz refresh rate support. Graphics card sold separately. ²Software installation required. Visit Support on LG.com to download.
Pickup Location
4965 E 48th Ave, Denver, CO 80216
Denver, CO, 80216
Quality
Estimated Retail Price
Buyers Premium
15%
Inventory Number
Additional Details from the Manufacturer
brand
LGcolor
Blacksize
45 inchesweight
29.76 lbsMore features
- The 240Hz OLED gaming monitor that’s Ahead of the (800R) Curve -The huge 45” WQHD OLED with a steep 800R curve and up to 1300 nits (APL 1.5%) peak brightness pulls you deep into the action, while a 240Hz refresh rate and 0.03ms response time keep gameplay insanely fast and smooth.
- Up to 240Hz & 0.03ms – Outrageous OLED Gaming Speed - Game at the speed of OLED with an ultra-fast 240Hz and near instantaneous 0.03ms (GtG) response time. The faster speed lets you respond quickly to opponents and enjoy smoother scenes with less lag or ghosting.
- Size Matters in OLED Gaming - The 21:9 45” UltraGear OLED delivers the ultimate ultra-wide screen space for gaming, offering more screen area than a 49” 32:9 screen. Get ready for a bigger, more immersive gaming experience that pulls you deeper into the action.
- Serious Connectivity for Serious Gamers - For next gen console gaming or PC gaming, with HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 and USB Type-C (65W power delivery), UltraGear's versatile connectivity enables high-resolution graphics, and fast, fluid gaming.