1980W Electric Fuel Transfer Barrel Pump, 110V 11000RPM,for 55Gallon Electric Transfer Pumps with 36in Stainless Steel Tube and 6.6ft Steel Wire Hose, for Diesel,Lubricants,Slightly Viscous Liquids
Photo 1 of 1980W Electric Fuel Transfer Barrel Pump, 110V 11000RPM,for 55Gallon Electric Transfer Pumps with 36in Stainless Steel Tube and 6.6ft Steel Wire Hose, for Diesel,Lubricants,Slightly Viscous Liquids
1/2
2/2
Operator Logo
Lots Of Auctions
Pickup Location
4801 W University Drive Suite 104
Denton, TX, 76207
Quality
Used
Untested
Minor Damage
Assembly Required
In Package
Unknown if Missing Parts
Estimated Retail Price
Buyers Premium
15%
Inventory Number
Additional Details from the Manufacturer
brand
NimRay
More features
  • 【Versatile Fluid Compatibility】55 gallon electric drum pump 36in stainless steel intake pipe and enhanced sealing technology, this unit efficiently handles various compatible liquids including water,diesel,kerosene,lubricant and Weakly alkaline liquid. Its adaptable design serves diverse applications from vehicle maintenance centers to industrial machinery and farm liquid storage systems.
  • 【User-Friendly Design】The electric drum pump unit features a 1in universal connection port paired with a 6.6ft steel-braided flexible hose,It can be quickly plugged in and installed, which simplifies the operation process and allows one person to easily complete the task of liquid transportation.
  • 【High-Performance Operation】This electric 55 gallon drum pump a robust 1980W industrial-grade motor operating at 11,000 RPM, delivering optimized fluid movement performance. With an 65-80 liter per minute capacity, it efficiently manages various lower-viscosity fluids including automotive lubricants, water-based solutions, and common fuel types.(Non-flammable and explosive)