12V 5A Power Supply Adapter, AC100-240V to DC12V Converter Transformer with 5.5x2.5mm DC Output Jack for LED Strip Light,Wireless Router,ADSL Cats,Security Cameras
Photo 1 of 12V 5A Power Supply Adapter, AC100-240V to DC12V Converter Transformer with 5.5x2.5mm DC Output Jack for LED Strip Light,Wireless Router,ADSL Cats,Security Cameras
1/2
2/2
Ended
Won For
Description
Specification: Type: 12V 5A 60W Input: 100-240V AC 50/60Hz Output: DC12V 5A Dimensions: 110mm(L) x 50mm(W) x 30mm(H) Max Current: 5.0A Max Wattage: 60W Non-waterproof AC Cable length: about 100CM DC Cable length: about 90CM Output adaptor: 5.5mm x 2.1mm Certificates: CE, BS EN TUV Package included: 1 x 12V Power Adapter 1 x US Power Cord Note: Please identify the diameter of charging port of your devices before purchasing: Outer diameter with 5.5mm This item is power adapter (transfomer) of Low Voltage Single color or RGB LED light strips. Please be kindly informed that the total wattage of LED light strips shuould not exceed the max wattage of this adapter.
Pickup Location
3615 W Grand Pkwy N
Katy, TX, 77449
Quality
Used
Functional
No Damage
No Assembly Needed
Buyers Premium
15%
Inventory Number
Found in
Additional Details from the Manufacturer
brand
Velain
color
12V 5A
weight
0.62 lbs
More features
  • Premium AC to DC transformer converter. Input: AC 100V-240V; 50/60HZ. Output: 12V 5A, 60W max.
  • DC Port Diameter: Regulated switching power supply with 5.5mm x 2.5 output Jack, compatible with 5.5mm x 2.1mm